Egy tipikus napom

2009.01.26. 22:35

Most, hogy kellően régóta itt vagyok, már igazán kialakultak a dolgok, és lett átlagos mindenből. Most tehát könnyen meg lehet állapítani, mi a rendes, és a rendkívüli. Szóval az átlagos nap:

Reggel általában nem tudok imára rendesen felébredni, átlagban tehát fél kilenc tájt kelek, és nem reggelizek, hanem rögtön az első tanulásra megyek, ami most 9.15-kor kezdődik. Tartja reb Nechrits, és a téma halaha, azaz a gyakorlati törvények, a Misna Brura című könyv alapján. Már most a pészahi (húsvéti) törvényeket tanuljuk, kezdve az ünnep előtti takarítástól. A következő „óránk” talmud, először hevrutával (páros tanulás) próbáljuk megfejteni a szöveget, majd fent említett rabbi segítségével megértjük, sőt néhány későbbi kommentátor véleményével is megismerkedünk. Mostanában azt próbáljuk megérteni, hogy egy mester anyagi felelőssége a neki javításra átadott tárgyak esetén mire terjed ki. Ezzel a délelőtti tanulás be is fejeződik. És lőn egy óra, és látánk, hogy ez jó, és elmenénk ebédelni.

Na, most itt megállok egy pillanatra, mert nem írtam még, ha jól emlékszem, a Yeshiva folyamatos felújításáról. Az építkezés azt hiszem, soha nem állt meg. Már beköltöztek a kolesz részbe a diákok, már átadták a bét midrást (a tanuló helység, ami gyakran imaterem is egyben (akkor pedig bét knesszetnek is hívják, knesszet, mint gyülekezés, és mint az izraeli parlament)), de legtovább a régi zsinagóga épületen dolgoznak. Kétemeletesnek alakították át, az alsó szint étterem (szép lesz, konferencia teremnek is jó), míg a felső az új bét midrás (női karzat is van). A felső szinten nem csinálnak semmit, és szerkezetkészen áll, leginkább mindenhol beton. Az alsót viszont nagyban hegesztik (hogy FalTam idézet is kerüljön a blogba), így fent eszünk a fűtetlen betondobozban, és néha kicsit fázunk (nem, nagyon :). Viszont átmenetileg meg van engedve, hogy a szobáinkban együnk, és néhányan gyakorlatilag soha nem esznek a többiekkel (pedig szerintem jó csoportépítő a közös evés (arról nem is beszélve, hogy az egyik bóher majdnem minden kajánál tanít valamit, és ha eleget nyomulok, előfordul, hogy kedvemért angolul, és nem oroszul)).

Van az ebéd után két óra szabad időm, amit mikor, hogy használok ki. Heti két alkalommal egy kedves hölgyet tanítok zsidóságra és héber olvasásra, más napokon olvasok, vagy internetezek, esetleg ekkor Berlinezek. Bár legtöbbször megfogadom, hogy aludni fogok, de soha nem alszom végül. Háromkor kezdődik a minha, a délutáni ima, amire nem mindig érek vissza. Fél négytől egy háromnegyed órás siúr (előadás féle) a program, minden nap más tartja: vasárnap Rási, hétfő szombati törvények, kedd a láson hárá (rossz nyelv, például a pletyka) törvényei, szerda hetiszakasz, csütörtök pedig egy kis talmud. 5 nap, 5 rabbi, nagyon jó kis sorozat. Ezután misnát tanulunk, fél óra felkészülés után háromnegyed óra csoportosan Zsolt rabbi vezetésével (ezért most meg fog ölni, de megérdemli :). A délutáni tanulást egy félórás program zárja az imáról. Heti háromszor kabbala féle megközelítés, egyszer szövegelemzés, egyszer pedig halaha (ez utóbbi a ros yesivával, a yesiva „fejével”). Vacsora után van egy bő fél óra szabadidő, és hétkor folytatódik a tanulás.

Az este az „orosz” előadással kezdődik, amire ezért én nem járok, bár azt mondják tök jó, de ha egyszer oroszul van és nem értem! Nekem tehát 7.30-kor kezdődik az este, és hevrutában tanulunk talmudot esti imáig (ami fél tízkor van), kivétel csütörtök és vasárnap (meg talán hétfő), amikor rav Kern összefoglalja, hogy mit kellett volna tanulnunk (mindezt 8.50-től teszi). Arról tanulunk, amit egy kicsit már bevezettem, hogy mit kell csinálni a tolvajjal, hogyan kell fizetnie.

Végül esti ima után szabad vagyok, és noha már leginkább az ágy vonz, ilyenkor még írok néha blogot, hogy örüljetek…

 

A bejegyzés trackback címe:

https://aladdinberlinben.blog.hu/api/trackback/id/tr93904961

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása