A Tóra
2009.01.23. 14:33
Asszem itt az ideje elkezdeni azt a régóta dédelgetett sorozattervet megvalósítani, amely sorra végigveszi azokat a könyveket, szövegeket, szerzőket, kommentálókat, amiket ebben (és egyébként minden) yesivában tanulunk.
Megpróbálok többé-kevésbé kronologikusan haladni, így az első könyv a Tóra lesz. Azaz pontosabban az írott Tóra, vagy másnéven az írott tan.
Hagyományunk szerint a Tóra a teremtéssel egyidős, vagy még azelőtti, és a kabbala mindenféle érdekes és elvont elképzeléseket tartalmaz a Tóra és a teremtés kapcsolatáról. Mindenesetre az eléggé elfogadott, hogy mielőtt hivatalosan megkaptuk volna, már többen ismerték a Tórát. Sém és Héber (Noé fia és unokája) yesivájában tanulta Izsák és Jákob is, talán még a törzsfők, Jákob fiai is tanultak ott. Csakhogy az egyiptomi fogság alatt nagyon sokat, vagy majdnem mindent elfelejtettek belőle, és amikor Mózes kihozta a népet a rabszolgaság földjéről, aktuális lett a törvény rendes megtanulása, és ezért a 600.000 zsidó a Szináj-hegy lábához vonult. Mózes 40 napig volt a hegyen, és Istentől megtanulta a tant. 2 Tórát kapott, az írott tant, amit mi Mózes 5 könyveként ismerünk, és ez a Biblia első 5 könyve, valamint a szóbeli tant, ami ennek a magyarázata, használati utasítása, tanári segédlete, és amit nem szabad leírni, hogy minden generáció tanulhasson belőle, és maradjon rugalmassága az új helyzetek kezelésére.
A Tórát minden zsinagógában meg lehet találni, ott van a frigyszekrényben, elöl, marhabőrre, libatollal, tintával írva, és feltekercselve, bársony köntösben ezüst díszekkel várja, hogy olvassák. Az 5 könyv 52 heti szakaszra van osztva, és minden héten fel kell olvasni az arra hétre rendelt adagot, így egy év alatt körbeérünk (Szimhát Tóra ünnepén), és rögtön újra kezdjük.
Noha gyakorlatilag minden zsidó vallási irodalomnak a Tóra az alapja (na jó, és a Biblia későbbi könyvei) mi a yesivában relatíve keveset tanuljuk közvetlenül (az általános iskolának megfelelő Héder-ben viszont ez a fő tantárgy). Minden héten tanulunk egy kicsit a heti szakaszról, és a szombati dvár torá-k (beszédek) is a heti szakaszról szólnak. Aztán, ha a Talmudban van egy utalás, hogy ezt innen, vagy onnan tudjuk, akkor kinyitjuk a Tórát (már könyv formában nyomtatottan, és általában a Rási kommentárjaival ellátott kiadást) és felcsapjuk az idézetnél, hogy lássuk eredetiben, szövegkörnyezetben.
Ennyit most a Tóráról.
Jó szombatot, git sábesz!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.